Átalakul az OKJ
A tervek szerint új szakképzési törvényt alkotnak, ami magával vonhatja azt is, hogy a felnőttképzési törvény (2013. évi LXXVII. törvény a felnőttképzésről(link is external)) hatályát veszti.
A médiában egymást követik a cikkek, nyilatkozatok, interjúk, amelyek a lehetőségeket, kérdéseket boncolgatják. Egyelőre azonban még nagyon nagy a bizonytalanság, legfőképp talán a felnőttképzéseket, -képzőket illetően.
Mikortól lép életbe az új szabályozás?
Amíg egyéb nem tudható, a felnőttképzők számára az a legfontosabb kérdés, hogy meddig indíthatnak OKJ-s képzéseket a jelenlegi rendszer szerint. Az már szinte bizonyos (biztosnak természetesen csak akkor tekinthető egy szabályozás, ha már az adott jogszabály is megjelenik), hogy az új törvény 2020. január 1-jén lép életbe, és a 2020. szeptemberétől induló képzésekre kell majd alkalmazni. A törvénynek ez év novemberére kellene megszületnie, a részletszabályokat is tartalmazó, kapcsolódó kormány- és miniszteri rendeleteknek pedig 2020 tavaszára. Nem kizárt, hogy bizonyos átmeneti időszakot biztosítnak majd arra, hogy a jelenlegi rendszerről az újra térjenek át az intézmények, mint ahogyan erre már a legutóbbi „rendszerváltáskor”, azaz 6 évvel ezelőtt is volt példa. (Akkor a törvény megengedte, hogy az akkreditált programokat még továbbra is, körülbelül még háromnegyed évig el lehessen indítani.)
A képzéseknél mindig azt a jogszabályt kell figyelembe venni, amelyik a képzés indításának időpontjában érvényes, így ha a képzés még 2020 szeptembere előtt indul el, függetlenül attól, hogy mikor lesz vége, arra még a jelenlegi szabályozás lesz érvényes.
Milyen jogszabályok változnak? ÁFA?
Valószínűleg új szakképzési törvény lesz, és az is lehetséges, hogy ez a jogszabály tartalmazza majd a felnőttképzésben alkalmazandó követelményeket is. Ennek okán megszűnhet a felnőttképzési törvény valamint a számos, rájuk vonatkozó rendelet. Ha így történik, akkor hozzávetőleg 6-8 törvényt kell majd módosítani. Ezek közül a felnőttképzők és a képzésben résztvevők számára a leglényegesebb az ÁFA-törvény. Hiszen ha nem lesz hivatalos, hatóság által kiadott felnőttképzési engedély, akkor a képzések ÁFA mentessége is megszűnhet.
Hogyan alakul át a rendszer?
Teljeskörűen ezt a kérdést most még nem lehet megválaszolni, annyit viszont lehet tudni, hogy az iskolai rendszerben mintegy 180 alap szakképesítést oktathatnak majd az állami és az egyházi fenntartású iskolák. A jelenlegi OKJ tehát a mai formájában megszűnik. Mivel azonban maguk a szakmák (csak hogy a legnépszerűbbeket említsük: dajka, mérlegképes könyvelő, targoncavezető), nem szűnnek meg, továbbra is szükség lesz az adott tudásra, így képzésekre is. Szakmai jegyzék tartalmazza majd azokat, amelyekre a felnőttképzés keretében lehet felkészülni. A jogalkotók ezt úgy képzelik el, hogy a felnőtt tudását független vizsgaközpontokban mérik és értékelik majd, azaz a vizsgán teljesítendő követelményeket határozzák meg, magát a képzési folyamatot nem szabályoznák. A vizsgázó a teljesítményéről az állam által elismert okmányt kap majd, amellyel az adott szakmát végezheti.
Néhány, a témáról a sajtóban nemrégiben megjelent cikk:
- https://magyarnemzet.hu/belfold/jovore-korszerubb-es-hatekonyabb-rendszer-valtja-fel-az-okj-s-kepzest-7138400/(link is external)
- https://merce.hu/2019/07/26/sirassuk-e-el-az-okj-s-kepzeseket/(link is external)
- https://nepszava.hu/3045994_vakon-szabjak-at-az-okj-rendszert(link is external)
- https://www.hrportal.hu/hr/keszsegek-es-kompetenciak-fejlesztese-elethosszig-20190807.htm