A digitális kompetenciák uniós referenciakerete, a DigComp 2.1 már magyarul is elérhető
A 2017-ben elkészült DigComp 2.1(link is external) (The Digital Competence Framework for Citizens) uniós dokumentumot DIGCOMP, Állampolgári digitáliskompetencia-keret címmel fordították le. Az ábrákkal és színes képekkel illusztrált 36 oldalas brosúra a digitális kompetenciák nyolc szintjét különbözteti meg, és öt kompetencia területet jelöl meg.
A DigComp 2.1 egyes szám első személyben, tanulási eredmény alapú leírásban fogalmazza meg, hogy az egyén mire képes egy adott szinten és kompetencia területen, például: „képes vagyok megváltoztatni tartalmakat a legmegfelelőbb formátumok használatával” (Tartalomfejlesztés, 7. szint)
A dokumentum néhány személetes példán keresztül mutatja be, hogy az egyes kompetenciaterületeken és szinteken mire vagyunk képesek. Például az Információ- és adatmenedzsment kompetenciaterületen, ha 3. szintű ismeretekkel rendelkezem, akkor „meg tudom nevezni azokat az álláskereső portálokat, amelyeket rutinszerűen használok álláskereséshez” vagy ugyanez a 6. szinten „Különbséget tudok tenni a megfelelő és nem megfelelő alkalmazások, felugró üzenetek és levélszemetek között…”
Vagy a Kommunikáció és együttműködés kompetenciaterületen esetében, a 4. szinten „meg tudom mutatni a tanáromnak a tabletjén, hogy milyen digitális források segítségével készítem az anyagot a csoportmunkához”.
Az egyes kompetenciaterületeket a DigComp 2.1 további alterületekre bontja, a Biztonság alatt például az Eszközök védelme, A személyes adatok és a magánélet védelme, Az egészség és a jólét védelme és a Környezetvédelem témák szerepelnek.
Az uniós dokumentum szolgál majd mintául a magyar DigKomp, azaz a Digitális Kompetencia Keretrendszer kidolgozásához.